KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr Gandalovič chce podpořit vývoz potravin do Číny

10/05/07

Zdroj: MZe

Čtyřdenní pracovní návštěvu Čínské lidové republiky absolvuje od 8. do 12. května 2007 ministr zemědělství ČR Petr Gandalovič. Kromě jednání s ministry čínské vlády podpoří české zemědělství vystoupením v rámci historicky první národní expozice MZe a českých firem na mezinárodním potravinářském veletrhu SIAL CHINA 2007.

Vedle zástupců ministerstva zemědělství, Státní veterinární správy, Potravinářské komory ČR a Státního zemědělského intervenčního fondu doprovodí do Číny ministra Gandaloviče také početná podnikatelské mise.

„Jedním z hlavních cílů cesty je pomoci českým potravinářům dostat se na čínský trh. Některé české potravinářské výrobky jsou světoznámé, vyvážejí se prakticky do celé Evropy i do řady dalších zemí. Firmy mají zájem rozšířit prodej i na čínském trhu,“  uvedl ministr Gandalovič. S čínskými partnery chce jednat také o možnosti investic a dodávek technologií do Číny. „Chtěli bychom do budoucna  zmírnit výrazně záporné saldo v agrárním zahraničním obchodu. Dovoz z Číny dlouhodobě převyšuje vývoz z ČR. Čína se v roce 2006 umístila na 12. příčce v sestupném pořadí všech zemí podle hodnoty dovozu, naproti tomu z hlediska vývozu z České republiky je Čína na 50. místě,“ upozornil ministr.

Fakt, že český potravinářský průmysl má čínskému trhu co nabídnout potvrzuje také prezident Potravinářské komory ČR Jaroslav Camplík. „Čínským zákazníkům můžeme nabídnout široké spektrum velmi kvalitních a bezpečných potravinových výrobků. Český potravinářský průmysl totiž před vstupem do EU prošel procesem modernizace a všechny české potravinářské podniky splňují přísné nároky EU pokud se týká hygieny, zdravotní nezávadnosti a bezpečnosti potravin. Potravinářské podniky mají zavedeny systém HACCP, kódy správné výrobní a hygienické praxe i dosledovatelnost výrobků,“ uvedl prezident Camplík.
 
Nejvýznamnějšími obory zpracovatelského průmyslu jsou podle něj výroba mléka a mléčných výrobků, masa a masných výrobků, výroba nápojů a ostatních potravinářských výrobků jako jsou pekárenské výrobky, cukr nebo čokoládové a nečokoládové cukrovinky .
 
Pracovní návštěvu ČLR odstartuje Petr Gandalovič jednáním v Pekingu s představiteli čínské vlády, s ministrem zemědělství ČLR Sun Zhengcai, s ministrem Státního úřadu pro lesnictví Jia Zhibangem a  ministrem vodních zdrojů ČLR Wang Shuchengem a náměstkem Společné správy pro dohled nad kvalitou, kontrolou a karanténou Wei Chaunzhongem. Ve čtvrtek 10. května se pak zúčastní slavnostního zahájení mezinárodního potravinářského veletrhu SIAL CHINA 2007 v Šanghaji.
 
Ministerstvo zemědělství se této výstavy letos účastní poprvé. Expozice České republiky zajišťuje MZe ve spolupráci s Potravinářskou komorou ČR. Plocha stánku expozice je 60m2.

„Veletrh SIAL patří mezi největší světové potravinářské výstavy. Obchodníkům a spotřebitelům se tady představí  hlavně tradiční české exportní zboží jako pivo, chmel, cukrovinky, masné výrobky nebo paštiky,“ ministr Gandalovič.
 
V rámci české expozice na veletrhu SIAL CHINA 2007 se budou prezentovat tyto firmy a sdružení: Bohemia Hop, a.s. Budějovický Budvar, n.p., Rupa, a.s., POEX Velké Meziříčí, a.s., Milkpol, s.r.o. a Svaz pěstitelů chmele České republiky.