KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Kulatý stůl

02/05/07

Zdroj: AK ČR

V úterý 24. dubna proběhl v pořadí druhý kulatý stůl s obchodními řetězci za účasti ministra zemědělství Petra Gandaloviče. Opět za velké účasti zástupců obchodníků, opět se vedlo mnoho řečí. Realita je ale jiná. V polovině dubna jsme si udělali ve dvou prodejnách řetězců miniprůzkum zastoupení českého vepřového a hovězího masa a výsledek je katastrofální.

V Tescu ve Veselí nad Lužnicí byly z celkem devíti druhů vakuově baleného masa tři české, zbytek pocházel Rakouska. V Albertu (Ahold) v Českých Budějovicích z celkem dvaceti druhů vakuově baleného masa a vnitřností bylo patnáct z Polska, pět z Irska, naše žádné.

Příklad druhý, značení masa. Koupil jsem si před jednáním balíček hovězích plátků v Intersparu a v Globusu. Na tom z Globusu si přečtete, že jde o maso z mladého býka, číslo zvířete, číslo chovu, číslo jatek, kde bylo maso rozbouráno a další údaje. Na druhém balíčku se nedočtete mimo názvu firmy Interspar a že jde o hovězí maso (býk?, česká vyřazená kráva?) vůbec nic. Proč asi? Ale hlavně – proč kontrolní orgány nekonají? Zdá se, že budeme muset konat my. Dolní Dvořiště jsem já osobně prezentoval jako první varování. Přichází čas přikročit k jeho naplnění.