KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Cukr na téměr dvouletém minimu

02/05/07

Zdroj: Colosseum

Při včerejším obchodování na New York Board of Trade došlo k poklesu cen cukru. Důvodem jsou spekulace, které díky očekávané zvýšené produkci cukru v Brazílii předpokládají navýšení stávajícího celosvětového přebytku této komodity.

Ten je první po předchozím tříletém deficitu. Pokles cen pokračuje již třetí po sobě jdoucí den a hodnoty cukru spadly až na hranici svého 21-měsíčního minima. Podle nezávislých zdrojů vzroste produkce cukrové třtiny v Brazílii během následujících pěti let o 40 % procent, a to především z důvodu zajištění neustále rostoucí poptávky po ethanolu jako alternativním palivu.

V minulém roce navýšili brazilští farmáři plošnou výměru pro pěstování cukrové třtiny o 2,2 miliónů akrů, díky čemuž se očekává navýšení objemu produkce v letošním roce z původně plánovaných 455,3 na 491,5 miliónů tun cukrové třtiny. Futures na cukr s červencovým termínem dodání klesly při včerejší obchodní seanci na New York Board of Trade o 0,08 centu (0,9 %) na uzavírací cenu 9,16 centů za váhovou libru.