KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Aktivita v propagaci roste

22/05/07

Zdroj: AK ČR

Na pravidelném jednání se v pražské centrále Agrární komory ČR předminulý čtvrtek sešli zástupci okresních a regionálních komor. Jednali především o tom, co může nejvíce ovlivnit zastavení propadu zemědělské výroby. Jednotlivé komory se aktivně staví také k propagaci českých potravin. Většina z nich pořádá okresní a regionální soutěže.

Již druhým rokem se například ve východních Čechách bude soutěžit o nejlepšího potravináře a potravinu Královehradeckého kraje. Tomu předcházejí akce v jednotlivých městech regionu. Dvě již proběhly, první 10. května v Náchodě a druhá 19. května v Hradci králové. Další jsou naplánovány v následujících termínech:

• 8. 6. – Jičín, Valdštejnovo náměstí,
• 13. 7. – Trutnov, Slovanské náměstí,
• 3. 8. – Hostinné (v rámci Porcinkule),
• 10. 8. – Hronov (v rámci festivalu Jiráskův Hronov),
• 17. 8. – Rychnov nad Kněžnou, Palackého náměstí,
• 31. 8. – Hradec Králové, Baťkovo náměstí.

Potraviny v regionech

Od deseti hodin vždy jednotlivé akce zahajují představitelé města spolu se zástupci místní agrární komory. „Chceme touto cestou popularizovat mezi odběrateli a zákazníky našeho regionu výrobky krajských zemědělců a výrobců potravin. Jejich kvalitě totiž naprosto důvěřujeme. Jsme přesvědčeni, že mohou obstát i v té nejtěžší konkurenci. “, řekl o poslání soutěže člen Rady Královéhradeckého kraje zodpovědný za oblast životního prostředí a zemědělství MUDr. Jiří Vambera. Zástupci tamní agrární komory zase připomínají, že uzávěrka hlasování proběhne 31. srpna a výsledky budou slavnostně vyhlášeny letos 15. září při 4. ročníku krajských Dožínek 2007 v Šimkových sadech.

Do soutěží se aktivně zapojili moravské agrární komory z jednotlivých regionů, velmi dobře si vede i liberecká agrární komora a v poslední době o sobě dává vědět i jihočeská agrární komora. Pod názvem „Chutná hezky jihočesky“ chce ředitelka Hricová se spolupracovníky představit to nejlepší, co v kraji potravináři vyrábějí.

Protesty proti vytlačování z řetězců začnou v červnu

Nejen o soutěžích se ve vztahu k potravinách na jednání ředitelů komor hovořilo. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba se obává, že jednání u kulatého stolu na ministerstvu zemědělství nesplnilo očekávání. Ministr zemědělství Petr Gandalovič u zemědělců a potravinářů zabodoval tím, že k jednacímu stolu přizval tentokrát i zástupce všech společností provozujících v ČR potravinářské řetězce. Jak se ale ukázalo, sliby u stolu mají podle Veleby jinou realitu. „Není sice řetězec jako řetězec, ale v některých, jako jsou třeba Interspar nebo Tesco, prakticky české maso nenajdete,“ uvedl Veleba. Naopak jinak je tomu u Globusu a nebo i Billy.

Podle slov prezidenta agrární komory je proto nutné se nevybíravým odmítavým aktivitám některých řetězců postavit. „V polovině června dojde k určitým protestním akcím v těch řetězcích, které nechtějí pustit na své pulty české maso,“ řekl.

Programy s místními akčními skupinami

Velmi důležitým bodem programu byla i začínající dobrá spolupráce s jednotlivými starosty obcí a s hejtmany jednotlivých krajů. Agrární komora má zájem na tom, aby se rozhýbaly aktivity kolem jednotlivých místních akčních skupin (MAS) a prostřednictvím společných programů se víc čerpaly peníze na rozvoj regionů.

Jan Veleba v minulých dnech na toto téma hovořil s novým předsedou národní sítě Místních akčních skupin Petrem Sušankou. Došlo k prvním dohodám, o nichž jsou informovány členské základny obou seskupení – Agrární komora ČR i národní síť MAS. Ke společným aktivitám se vyjadřují stránky zvláštní přílohy magazínu agrární komory s označením Rozvoj venkova, kde se venkov prezentuje nejen prostřednictvím zemědělských a potravinářských aktivit.

Pošli tuto stránku