KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Z české farmy rovnou na stůl

11/04/07

Zdroj: AK ČR

Z české farmy rovnou na stůl

Praha 22. března 2007

Společnost BILLA Česká republika dnes oznámila, že v roce 2006 prodala ve svých 81 supermarketech v České republice téměř šest miliónů kilogramů českého masa. Šlo výhradně o maso pocházející z českých chovů, zpracované a dodané českými firmami. Jediné „nečeské“ výrobky v masném sortimentu byly speciality z dovozu, které se v ČR nevyrábějí nebo nemají v ČR alternativu. Smyslem této politiky je kromě podpory domácích zemědělců a zpracovatelského průmyslu také výrazné zkrácení doby, za kterou maso doputuje k zákazníkům. Současně se tak omezuje riziko kontaminace masa i možnost zhoršení jeho kvality při časově náročnějších převozech. BILLA tak postupuje v souladu s trendem podporovaným Evropskou komisí „z farmy rovnou na stůl“ (from the farm to the fork).

„Pánem je u nás zákazník, nikoliv dodavatel,“ řekl generální ředitel společnosti BILLA ČR Jaroslaw Szczypka. „Na rozdíl od konkurence umíme ocenit dobrou českou kvalitu a spolehlivost dodávek za rozumnou cenu. Za 15 let spolupráce s českými dodavateli a producenty masa se nám podařilo vybudovat obchodní vztahy založené na vzájemné důvěře. Na ní hodláme stavět i do budoucna,“ dodal Szczypka. Zdaleka nejvíce kupovali zákazníci vloni v prodejnách BILLA české vepřové (3,3 mil. kg), kterého se prodalo přibližně desetkrát více než hovězího (0,4 mil. kg). Drůbeže se ve srovnání s vepřovým prodalo zhruba o třetinu méně (2,3 mil. kg).

„V současné situaci, kdy se některé obchodní řetězce otáčejí k českým chovatelům i zpracovatelům masa zády, je přístup společnosti BILLA pro české zemědělce životně důležitý. To, že je naše země součástí jednotného trhu EU, neznamená, že máme všichni jíst maso pouze z dovozu,“ hodnotil situaci Jan Veleba z Agrární komory ČR. „Čeští zemědělci jsou schopni vyprodukovat a dodávat na náš trh maso prvotřídní kvality,“ uzavřel.

BILLA letos slaví patnáct let od svého vstupu na český trh ve znamení expanze. Právě připravuje převzetí 97 supermarketů Delvita. To podléhá schválení Evropské komise a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V současnosti zaměstnává BILLA v Česku téměř 2300 zaměstnanců v 81 prodejnách. Její první supermarket otevřel své dveře zákazníkům v Brně v roce 1991.

Kontakt:
Michaela Jelínková
Senior Public Affairs Consultant
Donath-Burson-Marsteller
GSM: +420 724 118 420
michaela.jelinkova@bm.com