KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Využití biopaliv patří k prioritám české vlády

24/04/07

Zdroj: MZe

Řešení otázky využití biopaliv patří mezi priority současné vlády ČR. Na česko-německém semináři Budoucnost biopaliv v České republice a v Německu to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič, který seminář na půdě velvyslanectví SRN v Praze zahájil.

Podle ministra spočívá přínos biopaliv ve dvou ohledech. „Využívání biopaliv je ekologické a může výrazně přispět ke zlepšení životního prostředí. Především je ale důležité pro zemědělství, které se v současné době potýká s tím, že se snižuje produkce pro výrobu potravin,“ uvedl ministr Gandalovič.¨

Vláda chce podle jeho slov nastartování programu biopaliv podpořit povinným přimícháváním. Návrhem novely zákona o ochraně ovzduší, která upravuje přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, se bude příští týden ve druhém čtení zabývat sněmovna. Zatímco původní vládní návrh předpokládal, že by se metylester řepkového oleje (MEŘO) přidával do motorové nafty až od ledna, zemědělský výbor navrhl z podnětu ministra Gandaloviče tento proces urychlit. Důvodem pro dřívější zavedení povinnosti přimíchávat MEŘO je mimo jiné předpokládaná vyšší sklizeň řepky v letošním roce.

Biosložky se nemají povinně přidávat plošně do každého litru pohonných hmot. Neumožňují to totiž evropské směrnice, které se týkají diskriminace fosilních paliv. Přimíchávání má být proto podle návrhu objemové, kdy prodejci musejí z celkové dodávky nahradit stanovený podíl biopalivy.

„Ve Sněmovně i Senátu nás čeká diskuse zejména v otázce kontrolního mechanismu, který musí být stanoven,“ upozornil ministr Gandalovic. Věří, že v obou komorách parlamentu se podaří návrh novely zákona prosadit.