KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Přírodní zákony, české potraviny a čeští politici

24/04/07

Zdroj: AK ČR

Už v 17. století objevil anglický fyzik sir Isaac Newton zákon akce a reakce. Zlí jazykové tvrdí, že se tak stalo poté, co mu leže pod jabloní spadlo na čelo jablko a objevila se boule. Asi to bylo jinak, ale uvedený příměr je výstižný.

Zřejmě ale ani dnes ve století 21. si mnozí tento zákon neosvojili. Rozhodně to platí o vedení obchodního řetězce Interspar, které od 1. března 2007 neprozíravě zastavilo pro svých 12 hypermarketů nákup masa od českých zpracovatelů a pod pobuřující výmluvou, že není v česku zpracovatel, který by byl schopen jim zabezpečit kvalitní maso, začali hovězí a vepřové odebírat z Rakouska. V tutéž dobu zesílila z Rakouska poptávka po českých vyřazených kravách.

Myslím si, že časem vedení Intersparu ještě za toto rozhodnutí poděkujeme. Kdyby ho nebylo, nebylo by našich akcí, nebylo by razance naší kampaně za české potraviny, nebyl by kulatý stůl ministra Gandaloviče s řetězci (za týden bude druhý), nebyli by první čeští politici začínající podporovat české potraviny. A my bychom i nadále byli přesvědčení, že s řetězci nelze nic dělat, že zkrátka současný stav je daný a nelze ho změnit. Myslím si, že až časem budeme schopni docenit, co se nám v poslední době začíná dařit. Dostáváme podpůrné dopisy od obyčejných lidí, dostávám žádosti vedení některých řetězců o jednání, dostali jsme dokonce žádost jednoho vydavatelství, abychom jim napsali něco o kvalitě českých potravin do připravované kuchařky. Přesto přese všechno jsme udělali teprve první krok a čeká nás řada dalších. Čeká nás osvěta spotřebitelů, práce s politiky, aby už probůh konečně řekli „podporujeme české potraviny, české potravináře a české zemědělce“, čekají nás ale i kontrolní akce atd. Ptám se, jak je možné, že u nás ještě žádný státní kontrolní orgán nezjistil falešnou deklaraci hovězího masa, respektive záměnu kráva býk, když doc.Ladislav  Steinhauser v odborném tisku píše, že až 25% deklarací je podvodných? Píše to na základě laboratorních rozborů. Chce se vůbec kontrolovat do důsledku? Nebo budeme my, nevládní organizace, toto vakuum vyplňovat a duplovat příslušné kontrolní orgány?

Jsem na rozpacích, jak hodnotit další nezdar při přípravě novely zákona o hospodářské soutěži, která by měla donutit obchodní řetězce, aby se alespoň přiblížily ke korektnímu  chování. Opět se jaksi nezadařilo, opět jsou naši milí politici ve při. Opět jedni předkládají a druzí vetují, aby možná začas druzí předkládali a první vetovali. Je na čase vážení, abyste se vzpamatovali a alespoň na chvíli odložili svoje stranické legitimace, ideologické poučky a pomohli nám. Stav, kdy obchodní řetězce si z nás dělají legraci a devastují ekonomiku svých dodavatelů, trvá už přes 10 let, což je snad už dost dlouhá doba, abyste se k něčemu zmohli.