KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Má je vina, přiznávám

12/04/07

Zdroj: AK ČR

Lidé moudří většinou dokáží přiznat chybu a napříště se jí vyvarovat. V této pozici se Agrární komoře ČR nyní jeví jak společnost Makro Cash@Carry ČR, tak Globus.Obě totiž v reakci na předchozí akce agrární komory zareagovaly přiznáním své chyby a popsaly kroky k nápravě.

V prvém případě jde o sýr ARO Eidam 30 %, který na nedávné „Snídani s politiky“ předvedla komora spolu s Českým mlékárenským svazem jako příklad klamání spotřebitele. V sýru na místo mléčného tuku byl rostlinný. Podle českých norem by neměl takový výrobek nést označení sýr. Manažerka kvality Daniela Fetecauová ze zmíněné společnosti v dopise adresovaném prezidentovi AK ČR Janu Velebovi uvádí, že akreditovaná laboratoř výstup z této akce potvrdila a doložila, že skutečně v sýru je rostlinný tuk. „Na základě tohoto vyjádření byl sýr okamžitě stažen z trhu,“ píše se v dopise. „Zároveň s dodavatelem ARO Eidam 30 % a ARO Eidam 45 % byla okamžitě ukončena spolupráce a naše společnost po něm bude žádat omluvu a kompenzaci,“ píše Daniela Fetecauová. Navíc dopisem společnost Makro Cash@Carry ČR ubezpečila prezidenta agrární komory, že se udělala taková opatření, která zamezí opakování podobné události.

Mea culpa neboli má je vina přiznává v dopise i společnost Globus, která na jiné akci agrární komory byla pranýřovaná za nepřesné značení masa. Na štítku balíčku s hovězím masem měla totiž tato firma špatný číselný kód, býk prostě v českém registru zvířat nebyl. „Nepozorností našeho pracovníka došlo při zpracování podkladů pro etiketu na daný výrobek k přehození číslice „2“ z poslední pozice o tři pozice dopředu,“ uvádí v dopise Velebovi ředitel pardubického hypermarketu Globus Ivan Šrám.“ Jsme si vědomi pochybení z naší strany, které ovšem nebylo záměrné a uděláme vše pro to, abychom se do budoucna podobnému pochybení vyvarovali,“ slibuje zástupce Globusu.

Co ctí jistě každého, kdo umí přiznat chybu, naopak těm, kteří chybu udělali a nehodlají o tom takzvaně diskutovat, na cti nepřidá. Dalším z předváděných důkazů, jak se značit maso nemá a dokonce podle zákona o potravinách nesmí, byl štítek na mase, který si novináři s sebou přinesli na tiskovou konferenci k hovězímu masu. Na štítku z masa nakoupeného v Intersparu bylo jen označení číselným kódem z přebalovacího střediska. Podle Josefa Brychty ze Státního veterinárního ústavu Jihlava to neodpovídá požadavkům zákona o potravinách.

Tři supermarkety, tři různé přístupy. Lépe řečeno, jeden zcela odlišný. Do budoucna je na spotřebiteli a spotřebitelských organizacích, jak se k takovým případům budou stavět. Tuto pravdu uvedl na tiskové konferenci ve Velké Bystřici, kde se v předminulý týden konal XIV. sněm Agrární komory ČR ministr zemědělství Petr Gandalovič. Dodal, že naši veterináři svým přísným přístupem k potravinám garantují spotřebitelům jejich bezpečnost. Ministr se chce napříště postarat i o to, aby nebyl spotřebitel klamán a šizen, což špatné a neodpovídající značení masa umožňuje.