KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Informace z jednání senátu a PSP

25/04/07

Zdroj: ČTK

 • Schází se sněmovna, jednat má o referendu či protikuřáckém zákoně
  24. dubna 2007

  Další návrh zákona o referendu o umístění amerického radaru v České republice, novela protikuřáckého zákona a řada jiných bodů čeká sněmovnu na schůzi, která začíná dnes odpoledne. O přesné podobě programu budou poslanci rozhodovat v úvodu jednání.

  Koalice a opozice se zřejmě znovu budou přít o to, zda některé body do programu schůze přidat. ČSSD například požaduje, aby se poslanci zabývali návrhem na zřízení komise, která by vyšetřila okolnosti vzniku takzvané Kubiceho zprávy.

  Ještě dnes by dolní komora mohla rozhodovat o zákonech, které jí vrátil Senát. Mezi nimi je například novela zákona o utajovaných informacích, kterou po Česku žádá NATO. Vládní návrh zužuje okruh lidí, kteří mají bez prověrky přístup k tajným údajům NATO a EU na pět nejvyšších představitelů státu – prezidenta, premiéra, ministra zahraničí a předsedy obou komor parlamentu. Senát chce, aby s utajovanými informacemi mohli nadále bez prověrky pracovat i členové Nejvyššího kontrolního úřadu.

  Poslanci se na schůzi začnou zabývat také novelou protikuřáckého zákona. Poslanecký návrh chce mimo jiné omezit kouření ve společných prostorách bytových domů či na dětských hřištích. Restaurace by měly pro kuřáky vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory.

  První čtení čeká i návrh komunistů a dvou poslanců ČSSD, kteří již podruhé předložili návrh zákona o referendu k umístění americké radarové základny na českém území. Předchozí pokus o prosazení této normy skončil neúspěchem a i v nyní jsou šance na schválení malé.

  Poslanci by se v dalších dnech měli dostat i ke schvalování zákonů. Rozhodnout by měli například o senátním návrhu zákona o Ústavu paměti národa. Předloha vyvolává ostré spory mezi levicí a pravicí.

 

 • Začíná schůze sněmovny, poslanci projednají dluhopisy a biopaliva
  24. dubna 2007

  Na své dubnové schůzi se dnes odpoledne sejde Poslanecká sněmovna. Na programu, který musí poslanci na samém začátku schválit, je například návrh na vydání státních dluhopisů na krytí letošního schodku státního rozpočtu. Poslanci budou rozhodovat i o přeřazení dřevěného topiva do nižší sazby DPH, změně podmínek pro investiční pobídky nebo o odpuštění půjček vinařům.

  S návrhem, aby stát vinařům odpustil půjčky na výsadbu a obnovu vinic i aby se půjčky Vinařskému fondu změnily na dotace, vláda nesouhlasí. Stejně tak nesouhlasí s dalším poslaneckým návrhem na přísnější regulaci vztahů mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Návrh skupiny poslanců ČSSD chce zakázat zejména obchodním řetězcům zneužívat ekonomickou závislost jejich dodavatelů.

  Poslanci se budou zabývat ve druhém čtení i novelou zákona, která má zjednodušit ochranu tuzemského trhu před padělky a nedovolenými napodobeninami zboží. Na programu mají i návrh novely zákona o ochraně ovzduší, který upravuje přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Zemědělský výbor navrhuje celý proces urychlit tak, aby se s přimícháváním začalo již od účinnosti zákona, tedy asi od srpna či září. Také ministr zemědělství Petr Gandalovič chce prosadit přimíchávání již od září.

 

 • Vojíř prosazuje individuální platbu nemocenského pojištění
  23. dubna 2007

  Předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS) chce rozpoutat diskusi o změně systému nemocenského pojištění. Prosazuje model, kdy by si pojištění v nemoci občané platili sami u zdravotních pojišťoven a určili by si i výši odvodu. Snížilo by to výrazně byrokratickou zátěž státu, řekl dnes ČTK Vojíř o návrhu, který by měl být alternativou ke způsobu financování v rámci připravované vládní reformy zdravotní péče.

  Platba u zdravotních pojištěn by podle něj byla zárukou bezpečnosti při správě vybraných peněz. "Myslím si ale, že při současném bankovním dozoru už by nebyl problém ani v soukromé sféře. Pojistné by tak v budoucnu mohly vybírat a vyplácet nemocenskou i privátní finanční ústavy," uvedl.

  Návrh změny systému počítá podle Vojíře se zavedením bonusů a malusů, podobně jako například u havarijního pojištění automobilů. "Stát by nenařizoval žádný minimální odvod nemocného pojištění, každý by se rozhodl sám. Podle výše pojistného by pak věděl, kolik dostane od pojišťovny v době nemoci. Ten, kdo by marodil méně, měl by i výhody, a naopak," doplnil.

  Vojířova iniciativa by měla být protinávrhem vládou uvažované úpravy nemocenské, podle níž by lidé nedostávali v prvních třech dnech neschopnosti žádnou finanční kompenzaci. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce zhruba za dva týdny představit komisi expertů a zástupců parlamentních stran, která by reformu financování jednotlivých druhů zdravotní péče připravila. Pokud by se politici na změnách shodli, mohly by platit od roku 2010.

  Se zamýšlenou vládní úpravou nemocenské nesouhlasí opoziční ČSSD ani odboráři. Ti tvrdí, že by lidé mohli začít choroby přecházet, ohrožovali by své kolegy, klesla by jejich produktivita práce či by se zvedlo riziko pracovních úrazů. Vládní strany zase argumentují, že opatření sníží procento osob, jež systém nemocenského pojištění zneužívají.

 

 • Poslanci budou od úterý jednat o dluhopisech, biopalivech a DPH
  23. dubna 2007

  Vydání státních dluhopisů na krytí letošního schodku státního rozpočtu, zavádění biopaliv a přeřazení dřevěných paliv do nižší sazby daně z přidané hodnoty jsou mezi tématy, o kterých by měli jednat poslanci na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny. Schůze začne v úterý ve 14:00 a poslanci musejí nejprve celý program schválit.

  Součástí návrhu programu je i novela zákona o investičních pobídkách. Měla by mimo jiné snížit objem pro minimální investici z dosavadních 200 na 100 milionů korun, a přiblížit tak pobídky středním firmám, které na ně dosahovaly jen obtížně. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) již dříve řekl, že novela by ze zákona měla učinit spíše nástroj regionální než plošné podpory a měla by podporovat více provozy s vyspělými technologiemi.

  Zákonodárci by měli rozhodnout o vydání státních dluhopisů v objemu 86,5 miliardy korun určených na krytí letošního schodku. Ten ve schválené podobě představuje 91,7 miliardy korun. Návrh však podle dosavadních informací nepodpoří sociální demokraté a komunisté se zřejmě zdrží hlasování.

  Podobné rozpory panují i u návrhu komunistických a sociálně demokratických poslanců na odpuštění úvěrů na výsadbu a obnovu vinic poskytnutých tuzemským vinařům. Stejně tak by se měly návratné příjmy Vinařského fondu od státu změnit na dotaci ze státního rozpočtu. S návrhem již nesouhlasila vláda, a proti zřejmě budou v prvním čtení lidovci i ODS.

  Poslanci se budou zabývat i novelou zákona, která reguluje chování obchodních řetězců vůči dodavatelům. Sněmovna stejnou úpravu přijala již loni v květnu, když přehlasovala veto Senátu. Zákon však poté vetoval i prezident a vzhledem k volbám už ho sněmovna nestihla přehlasovat. Vláda s nynějším návrhem skupiny sociálně demokratických poslanců nesouhlasí.

  Stejně tak vláda nesouhlasí s dalším návrhem poslanců ČSSD, který reguluje vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Návrh mimo jiné zavádí zavádí nový protisoutěžní prohřešek, takzvané zneužívání ekonomické závislosti, které by měl trestat antimonopolní úřad.

  Navrhovaná novela zákona o ochraně ovzduší upravuje zavádění biopaliv. Podle pozměňovacího návrhu zemědělského výboru by se měl metylester řepkového oleje začít přimíchávat do nafty co nejdříve. Pokud zákon hladce projde schvalováním, mohlo by to být už od srpna či září.

  Před schválením je také novela zákona o DPH, která převádí palivo na bázi dřeva, tedy palivové dříví, dřevěné brikety a další, do nižší sazby daně. S tím však nesouhlasí vláda, obává se, že tyto dřevěné výrobky se sníženou sazbou budou sloužit i k jiným účelům, například k výrobě papíru nebo celulózy.

  Na programu je také návrh novely, který má usnadnit vstup do podnikání. Změna spočívá v tom, že úřady už nebudou po budoucích živnostnících vyžadovat potvrzení o bezdlužnosti.

  Poslanci by měli projednat i řadu dalších bodů: mezi nimi je návrh na volbu předsedy vyšetřovací komise pro výběr mýtného systému, harmonogram projednávání vládního návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok a volba členů dozorčí rady České konsolidační agentury.

  Zvolit nové členy dozorčí rady se sněmovna neúspěšně pokouší již od loňska; nepodařilo se to ani na březnové schůzi. Poslanec Miloslav Kala proto navrhuje, aby počet členů dozorčí rady klesl z nynějších devíti na šest, což by zjednodušilo její rozhodování. Vláda s jeho návrhem nesouhlasí.

  Na programu je také analýza předpokládaných dopadů nového zákoníku práce. Výbor pro sociální politiku ale poslancům doporučil, aby se jí nezabývali a považovali ji za informaci vlády.

 

 • Sněmovna se bude zabývat zjednodušením ochrany před padělky
  22. dubna 2007

  Poslanci se budou na své nadcházející schůzi zabývat ve druhém čtení novelou zákona, která má zjednodušit ochranu tuzemského trhu před padělky a nedovolenými napodobeninami zboží. Podle ministra financí Miroslava Kalouska jde o technickou změnu. Když se v roce 2004 projednávala poslední novela, nebyl ještě k dispozici ověřený překlad práva EU týkající se tohoto zákona, a proto nejsou odborné termíny v souladu s komunitárním právem, řekl poslancům v prvním čtení.

  Zákon se podle něj osvědčil. Jen v roce 2005 celní orgány zajistily ve více než 2000 případech padělky a nedovolené napodobeniny za 2,8 miliardy korun. Padělky za více než 14 milionů předali celníci na humanitární účely.

  Podle zákona není možné takto darovat zdravotně závadné nebo nebezpečné padělky. Obdarovaná organizace musí darované padělky označit nesmazatelným nápisem "humanita", a musí také zabránit jejich opětovnému prodeji.

 

 • Poslanci budou opět jednat o regulaci chování řetězců
  20. dubna 2007

  Novelou zákona, která reguluje chování obchodních řetězců vůči dodavatelům, se budou příští týden na své schůzi zabývat poslanci. Sněmovna stejnou úpravu přijala již loni v květnu, když přehlasovala veto Senátu. Zákon však poté vetoval i prezident a vzhledem k volbám už ho sněmovna nestihla přehlasovat. Vláda s nynějším návrhem skupiny sociálně demokratických poslanců nesouhlasí.

  Návrh definuje ekonomickou závislost například jako požadování úplaty za přijetí zboží do prodeje nebo neodůvodněné vymáhání změn v uzavřených smlouvách. Dalším případem může být požadování dodatečných bezplatných služeb nebo situace, kdy odběratel u zboží podléhajícího rychlé zkáze, třeba potravin, chce platit za zboží až za déle než 15 dní.

  Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče není možné se pomocí dalších regulativních opatření snažit změnit chování obchodních řetězců. Jejich chování se podle ministra dá změnit použitím existující legislativy nebo působením na českého spotřebitele.

  Kabinetu Mirka Topolánka se také nelíbí, že by zákon svým obecným záměrem omezil žádoucí tlak odběratelů, a to ke škodě spotřebitelů. Návrh výrazně rozšiřuje pravomoci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a vyvolává požadavky na peníze ze státního rozpočtu, protože by musel rozšířit svou agendu a zaměstnat nové úředníky.

  ÚOHS novelu dlouhodobě prosazuje. Podle jeho předsedy Martina Peciny je to jedna z cest, jak trestat firmy, které nejsou dominantním hráčem na trhu, ale přesto zneužívají své postavení.

 

 • Sněmovna bude jednat o odpuštění úvěrů vinařům
  19. dubna 2007

  Stát možná změní půjčky vinařům na výsadbu a obnovu vinic na nevratné dotace. Také návratné příjmy Vinařského fondu od státu by se měly změnit na nevratné dotace. Příslušný návrh novely zákona o vinohradnictví projednají v prvním čtení poslanci na nadcházející schůzi, která začne příští úterý. Vláda však s návrhem nesouhlasí a proti zřejmě budou lidovci i ODS. Půjčky vinařům činí podle předkladatelů celkem 223 milionů korun.

  Předseda zemědělského výboru Jiří Papež (ODS) je k návrhu sociálně demokratických a komunistických poslanců skeptický. "Je to nesystémové řešení," řekl dnes ČTK. Uznává sice, že nejde o velkou částku, ale zároveň vyjádřil obavy, že by se tímto precedentem spustila lavina dalších žádostí příjemců půjček z jiných programů, kde by žadatelé chtěli, aby se i jejich půjčky změnily na dotace. Také místopředseda výboru Jiří Hanuš (KDU-ČSL) návrh odmítá. EU by ho podle něj považovala za nedovolenou podporu.

  Vinaři rozšířili před vstupem Česka do EU s podporou státu vinice o zhruba 7000 hektarů. Mohli přitom čerpat buď dotaci od státu, nebo podporu z Vinařského fondu. Ten jim mohl až do 50 procent poskytnout nenávratnou dotaci či bezúročnou půjčku. Fondu ale podle tehdejších podmínek musejí od roku 2009 začít polovinu sumy splácet. Podle dřívějšího vyjádření ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce by je ale splácení úvěrů znevýhodnilo.

  Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) mimo jiné namítá, že s tak významnou změnou pravidel poskytování pomoci by musela souhlasit Evropská komise. Bylo by to podle něj také nespravedlivé vůči těm, kteří se rozhodli při výsadbě a obnově vinic využít nenávratné dotace od ministerstva zemědělství.

  Předkladatelé upozorňují, že zákon musí být přijat do 30. dubna, protože tímto datem končí tříleté přechodné období po vstupu do EU. A pokud se do té doby zákon stihne novelizovat, nebude nutné v případě této podpory postupovat podle procedur EU.

 

 • Sněmovna zahájí další kolo debaty o omezování kouření
  18. dubna 2007

  Sněmovna na své nadcházející schůzi zahájí další kolo debaty o tom, zda Česká republika rozšíří současné zákazy kouření na další místa. Několik poslanců v čele s Borisem Šťastným (ODS) navrhlo omezit ho například ve společných prostorách bytových domů či na dětských hřištích.

  Novela takzvaného protikuřáckého zákona by se týkala i restaurací, kaváren a barů. Pro kuřáky by měly vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory. Dosud stačí, když hostinský někam umístí cedulku s nápisem prostor pro kuřáky.

  Dolní komora bude návrh posuzovat zatím jen v prvním čtení, kdy rozhodne o tom, zda novelu postoupí parlamentním výborům k projednání. Již v prvním čtení ji sice může i zamítnout, Šťastný však věří, že se to nestane. "Vypadá to, že (sněmovna) umožní propuštění do druhého čtení," řekl dnes ČTK.

  Poslanec shrnul argumenty pro novelu v sedmdesátistránkovém materiálu, který hodlá ve čtvrtek rozeslat všem 199 sněmovním kolegům. Dokument podle něj obsahuje i grafy a články z tisku, a to i ty, které se vyslovují proti. "Aby si každý mohl udělat názor," řekl. Na uvedené téma hodlá uspořádat také seminář.

  Šťastného novela předpokládá, že obce by mohly zakázat kouření v místech, kde se pohybují děti a mládež, jako jsou třeba hřiště. Vyhláškou by ale mohly omezit kouření například i tam, kde se zrovna koná dětský den. Kouření by mělo být zakázáno ve společných prostorách bytových domů, tedy třeba na chodbách. V domě by však mohla být stavebně oddělená a mimo budovu odvětraná kuřárna. Předloha také upřesňuje, kde konkrétně se nesmí kouřit na zastávkách veřejné dopravy. Poslanec chce zákaz vztáhnout pouze na prostory kryté či uzavřené – přístřešky a čekárny. Nyní se sice zákaz vztahuje na celou zastávku, podle Šťastného ale nikdo přesně neví jak ji vymezit. "Výklady jsou různé," uvedl.

  Legislativní úprava se má vztahovat i na restaurace, kde by se smělo kouřit jen ve stavebně oddělených a řádně odvětraných místech. Kouření na zahrádkách a terasách novela neomezí.

  O zákazu kouření například právě v restauracích dolní komora jednala již několikrát. Zatím se ale nenašlo dost hlasů pro. Někteří hostinští se bojí toho, že kdyby si hosté nemohli v restauraci zapálit, přestali by tam chodit. Oponenti říkají, že země, kde je kouření v barech zakázáno, mají opačné zkušenosti.

  Organizátoři petice Stop kouření poslaneckou předlohu oceňují, i když by uvítali přísnější variantu, než navrhl Šťastný. Petici na podporu novely dostanou poslanci zřejmě příští týden, kdy sněmovní schůze začíná.

  Předlohu již dříve kritizoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Je legislativně nekvalitní," míní. Ve vlastní straně Šťastný se svým návrhem narazil, nakonec ho ale podal i přesto, že klub ODS s ním nesouhlasí. Výzkumy podle poslance ukazují, že veřejnost si přeje ochranu nekuřáků. "To je pro mě zavazující, to mě povzbuzuje," řekl dnes ČTK. Připomněl právě i petici Stop kouření, kterou už podepsalo přes 70.000 lidí.

  Údaje se různí, uvádí se ale, že v tuzemsku denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí. Podle statistik kouří zhruba čtvrtina české populace, mezi mladými od 15 do 18 let dokonce polovina. Náklady na léčbu kouřením zapříčiněných nemocí dosahují zhruba devíti miliard korun ročně.

  Tažení proti tabáku je celosvětovým trendem, některé státy omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejně přístupných místech. Kritici soudí, že různé zákazy nejsou správnou cestou a jejich efekt je pochybný.

 

Zařazeno v Aktuality