KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Obří podnik na odchov a výkrm prasat v Německu

21/03/07

Zdroj: ÚZPI

Nizozemský investor plánuje postavit u Osnabrücku obří farmu pro 15 600 prasat.

Jeden nizozemský investor plánuje výstavbu kombinovaného podniku na odchov a výkrm prasat v kraji Emsland v lokalitě Herzlake-Dohren (Osnabrück), který by měl dosáhnout obřích rozměrů.

Jeho kapacita by měla zahrnovat 9 900 ustajovacích míst ve výkrmu, 1 200 prasnic a 4 500 selat, což vyvolalo u místních zemědělců a také regionálních politiků velkou nervozitu.

Nizozemský investor na otázky časopisu „Neue Osnabrücker Zeitung“ předložil konkrétní plány na přebudování zemědělského statku i s ornou půdou v bezprostřední blízkosti správního celku Osnabrück na průmyslový podnik s výkrmem a odchovem prasat. Statek patří jednomu nizozemskému majiteli, který vystupuje také jako jeden z investorů. Starosta Herzlake Ludwig Pleus (CDU) se vyjádřil k tomuto záměru velmi skepticky, i když se u předloženého projektu jedná o integrovaný systém, ve kterém by měly být koncentrovány všechny kategorie od odchovu až po výkrm do jednoho podniku, což je výhodné z hlediska profylaxe nákazových chorob a dodržování hygienických opatření. Nevýhodu spatřuje starosta především v enormním nárůstu provozu hlavně nákladních automobilů, což by mohlo limitovat bezproblémový odvoz kejdy. Kromě toho je místo zamýšlené pro výstavbu vzdálené vzdušnou čarou méně než 1 kilometr od chráněného území Hahnenmoor. Zemědělci trvale bydlící v této lokalitě požadují výstavbu bioplynové stanice jako logický důsledek výstavby tak velkého zařízení živočišné výroby.