KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Dvojí metr kontrol potravin

14/03/07

Zdroj: AK ČR

Praha -Od vstupu Česka do Evropské unie v zemědělství ubylo téměř 20.000 pracovníků, uvedl dnes na snídani na téma české a zahraniční potraviny prezident Agrární komory Jan Veleba. Před zhruba 14 dny vyzval písemně české politiky  k podpoře českého zemědělství a potravinářství a jako první zareagovala  strana sociálních demokratů.

Její zástupci, předseda Jiří Paroubek a stínový ministr zemědělství Michal Hašek potvrdili snahu formou legislativních návrhů podpořit domácí produkci. Jak zástupci 3 potravinářských oborů na snídani uvedli, jsou v masném, mlékárenském i drůbežářském průmyslu jiné tlaky na značení  a složení potravin tuzemských, než jak je tomu u shodných druhů z dovozu. Například pod pojmem sýr nemůže být v‚ České republice  prodáván výrobek bez stop po mléčném tuku a živočišné bílkovině. U sýra z dovozu, kde jsou tyto složky nahrazené palmovým olejem to možné je. Nebo vejcím  dováženým z Holandska a z Polska „projde“ jejich zašpinění, porušení skořápky a nepřesné značení, zatímco u tuzemské produkce je to právem nemyslitelné.

Tato nerovná konkurence  a nestejné podmínky na tuzemském trhu vedou mimo jiné k tomu, že zemědělců ubývá a řada potravinářských provozů se nově zavírá.Veleba sice potvrdil růst produktivity práce v zemědělských i potravinářských provozech  a jejich výraznou modernizaci, za snižováním počtu zemědělců a potravinářů podle něj ale hlavní stojí sílící dovozy potravin.A tak loni v lidí.

Česko loni v zahraničním obchodě se zemědělskými a potravinářskými produkty vykázalo schodek 32,7 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 30 procent. Zatímco vývoz stoupl o procento, dovoz se zvýšil o osm procent. Hrubá zemědělská produkce ve stálých cenách roku 1989 loni klesla na 66 miliard korun, což bylo nejméně od roku 1990, tvrdí zemědělci. „Odvětví vykazuje od vstupu do EU v roce 2004 zisk, ale hlavně díky rostoucím dotacím, nikoli produkci,“ dodal Veleba.

"My nemůžeme dopustit, abychom byli ve vlastní zemi zbyteční," uvedl .Komora žádá pomoc politiků a hlavně spotřebitelů, které chce i za mediální podpory politiků přesvědčovat, aby dávali přednost domácím potravinám. Dnešní snídaně spojená s ochutnávkou za účasti zástupců ČSSD má být první v řadě podobných akcí. Osloveno bylo podle Veleby všech pět parlamentních stran.

Tuzemské potraviny jsou dle komory kvalitní, mimo jiné vzhledem k přísným normám a dozoru, jsou údajně čerstvější než dovozové a také s jasně dohledatelným původem. „Pokud je z trhu vytlačí zahraniční importy, může hrozit zdražování, protože nebude domácí konkurence,“ tvrdí Veleba.

Šéf Agrární komory podotkl, že pokud zvolená taktika nebude úspěšná a rozměr domácího zemědělství bude dál klesat ve prospěch dovozů, přikročí zemědělci k razantnějším akcím, podobně jako čas od času jejich kolegové ve starých členských zemích EU.

ČSSD chce podle stínového ministra zemědělství Michala Haška demonstrovat podporu českým zemědělcům a potravinářům a hodlá spolupracovat s Agrární komorou, mimo jiné v legislativě. V blízké době chce Hašek představit návrh novely zákona o ochraně hospodářské soutěže, která se má významně dotknout i agrárního sektoru.