KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Agrární komora ze svých požadavků neslevila

12/05/06

Zdroj: VERLAG DASHOFER

Během včerejší schůzky zástupců třech největších českých potravinářských firem na zpracování drůbeže, Agropol, Agrotrade a Agrofert s ministrem zemědělství Janem Mládkem, zorganizovaném agrární komorou, se dosáhlo následujících závěrů. „Za prvé, připravený materiál ministerstvem zemědělství ke kompenzacím pro drůbeží vertikálu bude modifikován podle návrhu AKČR,“ řekl její prezident Jan Veleba.


Znamená to, že budou do materiálu zapracovány kompenzace na krytí části nákladů na skladování nahromaděných zásob v mrazírenských skladech. „Dále agrární komora předloží ministrovi zemědělství návrh ke kompenzaci části ztrát výkrmců drůbeže,“ dodal Veleba. Trvá na tom, aby zkrátka nepřišli ani výkrmci a proto předloží během tohoto týdne ,ministru Mládkovi komplexní návrh.


Jan Veleba během setkání poděkoval ministrovi zemědělství za zaslání dopisu do Bruselu. V něm ministr žádá komisi o souhlas s uzavřením českých hranic, aby k nám alespoň po přechodné období neproudila dotovaná drůbež z . V poslední době šlo z EU do ČR měsíčně na 10 tisíc tun drůbeže.V současné době je v České republice přes 10 tisíc tun nadlimitních zásob.


Veleba znovu varoval před tlakem na snižovaní stavů drůbeže v ČR, k čemuž směřoval první návrh ministerstva. „Zpracovatelé mají dlouhodobé projekty a nelze v krátké době změnit podnikatelské záměry. Navíc by se dál zvyšoval přebytek obilí,“ uvedl Veleba . Dodal, že nyní bude velmi záležet na argumentačních schopnostech ministra zemědělství Mládka při blížícím se jednání v Bruselu a obhajování zájmů českých zemědělců a zpracovatelů drůbeže.Zařazeno v Aktuality