KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Znovu o nové úpravě nemocenského pojištění

18/04/06

Zdroj: Verlag Dashöfer

O tom, zda bude přijat nový zákon o nemocenském pojištění, se rozhodne příští týden.


Příští týden bude na programu Poslanecké sněmovny také znovurozhodování o zákoně o nemocenském pojištění, podle něhož by v prvních dvou týdnech nemoci měly nemocenskou lidem místo státu vyplácet firmy. Předlohu koncem března odmítl podepsat prezident republiky Václav Klaus. K přehlasování jeho veta potřebují poslanci 101 hlasů.Podle Klause je převod vyplácení dávek nesmysl, protože zaměstnavatel nemůže mít za zaměstnance jako celek zodpovědnost. Zákon by podle něj také měl příliš tvrdé finanční dopady na některé malé firmy. Navíc by zaměstnanci mohli být i diskriminováni, protože by zaměstnavatelé byli motivováni k výběru lidí, kteří podle nich budou jen minimálně stonat, míní prezident.


Ministr práce Zdeněk Škromach argumentuje, že systém schválený sněmovnou bude pro zaměstnavatele výhodný. Odvody jim mají klesnout z 3,3 procenta na 1,4 procenta. Škromach již dříve uvedl, že stát tak sice vybere o 18 miliard korun do rozpočtu méně, tyto peníze ale firmám zůstanou. Na náhrady mzdy nemocným z nich mají zaplatit asi devět miliard. Firmy s méně než 26 zaměstnanci si mohou zvolit, zda budou mít nižší odvody ve výši 1,4 procenta a náhrady zaplatí samy. Pokud by dál odváděly 3,3 procenta, tak by jim polovinu vyplacených náhrad vrátila správa sociálního zabezpečení. Náhradu mzdy by měli zaměstnavatelé vyplácet jen v prvních dvou týdnech choroby. Poté by dávky hradila správa sociálního zabezpečení.


Prezident vrátil Sněmovně zákon o nemocenském pojištění. Vzhledem ke složení Parlamentu lze očekávat, že prezidentské veto bude přehlasováno. Vše se dozvíte přímo od spoluautora nového zákona na našem semináři.


Norma má lidem s vyšším příjmem dávky v nemoci, mateřství či na ošetřování zvýšit. Náhrady v prvních třech dnech nemoci by měly činit 30 procent ze stanovených průměrných částek denního příjmu, z nichž se dávky vypočítávají. Nyní je to 25 procent. Od čtvrtého dne do konce druhého týdne by se částka rovnala 69 procentům, stejně jako teď.

Zařazeno v Aktuality