KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vše může být jinak

18/04/06

Zdroj: Verlag Dashöfer

Platí to i o našich představách, které si utvoříme na základě životopisu uchazečů o zaměstnání.


Na životopis je třeba  pohlížet  jako na východisko pro osobní pohovor a případně i pro další, hlubší metody pracovně-psychologické diagnostiky, neboť jedině tyto všechny postupy v kombinaci nám mohou poskytnout komplexnější vhled do pracovních charakteristik zájemce o zaměstnání.


Pro příklad si můžeme uvést ednoznačnost či nejednoznačnost uchazečova profilu. Jednoznačný profil zřejmě není třeba nějak obsáhle komentovat. Tento uchazeč jasně a neproblematicky směřuje k určitému životnímu uplatnění a jeho životopis o tom vypovídá nebo svůj profil uchazeč jednoznačnému cíli přizpůsobil (nezmínil své aktivit z jiných oblastí).


Profil mnohoznačný, obsahující různorodé informace, které vyjadřují uchazečovy zkušenosti a zájmy z různých oborů, můžeme interpretovat jednak jako znak člověka širokých zájmů a rozhledu, schopného se přizpůsobit různorodým způsobům přemýšlení a práce. Zároveň také pestrý profil jistě budí nedůvěru a podezření, že uchazečovo životní (a hlavně kariérové) směřování může být poněkud roztříštěné, případně, že se ještě „hledá“ a dlouhodobé setrvání na jednom místě tedy není zatím pravděpodobné. Největší šanci na úspěch u zaměstnavatele mají obvykle životopisy, které obsahují jednoznačný profil, přesně odpovídající dané pozici. Je to bohužel opět předsudek, který může nespravedlivě vyřadit i velice šikovné uchazeče, jimž se z nejrůznějších životních důvodů podařilo vystřídat více než jeden pracovní obor. Může to tak být např. v již zmíněné situaci, kdy člověk nemůže najít zaměstnání např. z důvodu věku a pak „z nouze“ vezme neodpovídající práci, nebo žil v regionu, ve kterém jiná práce nebyla k dispozici. Zaměstnavatel pak nebere v úvahu fakt, že to svědčí spíše o pracovitosti, i jisté odvaze tohoto uchazeče, a zřejmě i o tom, že za „normální“ práci bude velmi vděčný, nýbrž odlišná položka v životopisu natolik odradí posuzovatele svojí „nižší“ úrovní nebo odlišností, že je uchazeč odmítnut apriorně.


Zpravodaj pro mzdové účetní a personalisty – čtrnáctideník, který Vás naučí dívat se pozorněji na věci kolem sebe.

Zařazeno v Aktuality