KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Tři čtvrtiny dovozu ropy hodlá USA nahradit alternativními palivy

21/04/06

Zdroj: AGROWEB

Tři čtvrtiny ropného dovozu hodlají Spojené státy americké nahradit do roku 2025 za alternativní paliva. Americká vláda tak chce snížit spotřebu ropy a omezit tak závislost na energetických zdrojích z Blízkého východu, uvádí v letošní zprávě o stavu unie prezident George Bush.

Automobilové palivo E85 na bázi alkoholu obsahuje 85 procent etanolu vyráběného z plodin pěstovaných především na americkém středozápadu. Na benzinových pumpách však není běžně k dostání. Ze 180 tisíc pump v USA ho ale zatím lze koupit jen u šesti set. Převážně jde o čerpací stanice v zemědělských státech USA, kde jsou pro výrobu etanolu nejlepší podmínky.
Nižší spotřeba je dána vyšší cena i jeho o 28 procent nižší energetická výkonnost ve srovnání s klasickým benzinem. K ujetí stejné vzdálenosti je potřeba 1,4krát více E85 než běžného benzinu, má vypočítáno americké ministerstvo dopravy.
Loni na podzim začal ve státě Minnesota platit zákon, že veškerá motorová nafta prodávaná na jeho území musí obsahovat alespoň dvě procenta bionafty. Minnesota chce tímto krokem povzbudit nejen úsilí k používání ekologického paliva, ale i postupně se odpoutávat od ropy a podnítit poptávku po místní produkci sojových bobů, z nichž se bionafta vyrábí. Jde o první stát USA, který k podobnému opatření přistoupil.
Na malou nabídku biopaliva poukazují nejen ekologové, kteří upozorňují na šetrnější vliv E85 na životní prostředí, ale i výrobci aut se speciálním zařízením na používání alternativního paliva. Jde zejména o společnosti General Motors a Ford, které jsou jejich největšími producenty pro domácí trh. Na amerických silnicích jezdí okolo pěti milionů takto uzpůsobených vozů a dalších nejméně 600 tisíc letos přibude.