KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Další osud nového zákoníku práce

18/04/06

Zdroj: Verlag Dashöfer

ejsledovanější předlohou, kterou se bude v příštím týdnu zabývat Poslanecká sněmovna, je nový zákoník práce.Sněmovna ještě do červnových voleb  rozhodne o zákoníku. Jednat o něm bude na schůzi, která začne 18. dubna.  Lze očekávat, že levice využije své převahy v dolní komoře a nový pracovněprávní kodex  definitivně schválí. Nelze vyloučit, že je po Senátu vrátí i prezident Václav Klaus. I o jeho případném vetu by ale sněmovna ještě do voleb hlasovat stihla. Předpokládá se, že v květnu se sejde na krátkou schůzi právě kvůli zákonům, jež Senát či prezident vrátí.V parlamentu je ale nyní i řada zákonů, u kterých už asi nebude mít poslední slovo sněmovna, ale Senát či prezident.  Za běžných okolností je v tomto ohledu vždy suverénem sněmovna, respektive vždy je to ona, kdo může Senát či prezidenta nakonec přehlasovat. Doba krátce před volbami je ale výjimkou – může nastat a pravděpodobně také nastane situace, kdy horní komora či hlava státu nějakou normu vrátí a dolní komora už o jejich vetu nestihne do voleb hlasovat. V takových případech bude senátní či prezidentské odmítnutí nezvratné, protože sněmovna už ho po volbách nebude moci přehlasovat a zákon prostě platit nezačne.


Jakou podobu bude mít nový zákoník práce?. Víme, co se změní a v čem bude nový zákoník práce jiný než současný. Vše se dozvíte na semináři Nový zákoník práce – základní principy nového pracovněprávního kodexu, hlavní změny, porovnání se současnou právní úpravouakce bonus v hodnotě 300 Kč.


Jak upravit pracovněprávní vztahy v nevýdělečných organizacích? Navštivte tento seminář, který se bude konat 26. června 2006 v Praze.

Zařazeno v Aktuality