KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Z výkonného výboru Pozemkového fondu byli nakonec odvoláni čtyři členové

10/11/05

Článek AGROWEB


Nakonec čtyři z devíti členů výkonného výboru odvolalo včera prezidium Pozemkového fondu na návrh ministra zemědělství Petra Zgarby. Odvoláni jsou místopředsedové výboru František Brožík a Karel Machovec a členové Ivan Višňák a Radek Jonáš. Jméno Machovce se mezi odvolanými původně nevyskytovalo, jeho odvolání potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář až ve večerních hodinách. Podle premiéra Paroubka však tři izolované změny nic neřeší. Ve vedení fondu očekává zásadnější změny, uvedl.

Původní informace o odvolání tří lidí podle Kováře vznikla tak, že ministr poskytl informaci novinářům ještě před kontrolou zápisu z jednání. Teprve následující kontrola ukázala, že prošel další jeho návrh na Machovcovo odvolání.
Podnětem k personálním změnám bylo, že fond spravující státní zemědělské nemovitosti umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy, ale i na dalších místech v tuzemsku. Právě odvolaní členové výkonného výboru Pozemkového fondu měli podle ministra Zgarby na starost agendu kolem vydávání náhradních pozemků oprávněným osobám, tedy restituentům nebo těm, kdo jejich nároky odkoupili. Konkrétní důvody k odvolání však ministr neupřesnil. Volná místa budou podle něj obsazena výběrovým řízením.
Odvolaný místopředseda výkonného výboru Brožík projevil překvapení nad svým odvoláním. důvody tohoto kroku mu nebyly sděleny, uvedl. Poukázal na to, že podle zákona mohl být odvolán pouze pro zásadní porušení povinností a jak tvrdí, on tyto povinnosti neporušil. Je rozhodnut bránit se i soudně.
Ministr Zgarba již dříve sdělil, že hodlá prosadit i obměnu devítičlenného prezidia PF, v jehož čele stojí. Tento orgán fondu ale volí Poslanecká sněmovna, a proto bude obměna předmětem koaličního jednání. Ministr včera řekl, že připravuje materiál o této věci na středeční jednání vlády.
Opoziční ODS vyzvala minulý týden k odstoupení i Zgarbu. Podle občanských demokratů transakce s pozemky vyvolávají podezření ze spoluúčasti ministra na spekulaci za dvě miliardy korun. Sám Zgarba však již dříve tato obvinění označil za nehoráznost.
Jak potvrdil včera Zgarba, vydání pozemků už zřejmě nelze zvrátit, protože věcně správné smlouvy vložené do katastru nemovitostí jsou nezpochybnitelné. Pouze jedna ze smluv týkajících se pozemků v Uhříněvsi nebyla do katastru pro nedostatky vložena.
Převod pozemků spekulantům chce soudně zablokovat pražský magistrát, jak informovala Česká televize. A to i těch, o nichž se ještě nemluvilo. Mohlo by totiž dojít k dalším příhodám stejně závažným nebo dokonce závažnějším než těm, ke kterým došlo při rozdání majetku v řádu několika miliard několika spekulantům, řekl České televizi pražský primátor Pavel Bém.

Zařazeno v Aktuality