Informační centrum pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje
kr-ustecky.cz
www.kr-ustecky.czwww.mze.cz

Navigace
Aktuality
Společná zemědělská politika po roce 2020
Informační podpory poradenského systému MZe
Národní a evropské podpory
Jednotná žádost
Informační podpory transferu poznatků vědy a výzkumu do praxe
Odborné a výukové materiály
Semináře a workshopy
Konzultační dny
Podpora středoškolského a odborného vzdělávání
Informační podpory produktů resortní povahy
Rozvoj zemědělství a venkovského prostoru
Ochrana spotřebitelů (bezpečnost potravin)
Informace o zemědělské prvovýrobě
Zemědělství
Včelařství
Včelařství
Soutěže potravinářů Ústeckého kraje
Agrární komora ČR
Legislativa
Lesnictví
Veterinární správa
Životní prostředí
Zpravodaje
OAK Most
Informace o nás
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
O této webové stránce jsem se dozvěděl/a
Počet hlasů : 118457

Web informace
Dnes : st - 18.9.2019
Svátek má : Kryštof
Kontaktní email
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


Výzvou pro včelařství je celková modernizace
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 142959 ; Vydáno : 7.8. 2018 ; Jiný autor : viz. zdroj
Zdroj: ASZ

 

Stejně jako celé naše zemědělství trpí pozůstatky léta prosazovaných a obhajovaných přístupů z předlistopadových dob, potýká se se stejnými neduhy také celá řada doprovodných zemědělských činností provozovaných částečně i jako hobby, jako je třeba rybářství, myslivost nebo - včelařství. Kombinace „profesionálního“ a „amatérského“ přístupu je přitom ale také jednou z bariér, které brání rostoucí potřebě modernizace, aplikaci nových poznatků, nutných reakcí na změny v životním prostředí a především - posilování odolnosti včel vůči včelím nemocem.

Jak opakovaně zaznělo na letošním prvním Světovém dni včel koncem května ve Slovinsku, ve světě i v Evropě populace včel vymírají. V ČR kupodivu není zatím situace nijak zvlášť tragická, podle posledních údajů je u nás zhruba 64 000 včelařů chovajících přes 673 000 včelstev, což není o mnoho méně, než v dobách největšího rozvoje včelařství v ČR, kdy se stavy včelstev pohybovaly kolem 750 000. To ale neznamená, že naše země nemusí reagovat na výzvy a rizika, které se z pohledu budoucnosti postupně kumulují.

Patrně největším problémem je klesající odolnost včelstev vůči nemocem. Dosavadní přístupy v naší zemi přitom na takové riziko prakticky vůbec nereagují, ba dokonce náchylnost včel vůči nemocem spíše podporují. To mimo jiné ústí do rostoucích sporů mezi samotnými včelaři. Již před pěti lety tak vznikla iniciativa „Cech profesionálních včelařů“, která se snažila prosadit změnu opatření v případech, kdy včelstva napadl včelí mor. „Profesionální včelaři“ - ti, kteří chovali velký počet včelstev, poukazovali zejména na skutečnost, že není třeba likvidovat za každých okolností všechna včelstva, a po několik let trvajících sporů dokonce i dosáhli částečné, nicméně v zásadě kosmetické změny v příslušné legislativě. Tedy, že se úplně všechna včelstva vždy likvidovat nemusí.

Tato zdánlivá „prkotina“ má ovšem zásadní filozofický, ale především evoluční základ. Jde totiž o to, že včelstva, která nějakou epidemii přežijí, jsou v budoucnosti vůči takovým rizikům odolnější, což je mimochodem zcela přirozený evoluční proces, platný i pro člověka. Stejně tak ale i pro včely platí další základní evoluční zásady, jako je obohacování jejich genetického potenciálu jinými druhy včel, které mají také vyšší odolnost vůči škůdcům. Platí to například pro včelu černou, jejíž existenci odmítá uznat Český svaz včelařů, která ale reálně existuje a ve formě hybridů jí dokonce někteří tuzemští včelaři chovají.

Rozdílné pohledy na včelařství v ČR vyústily do založení Pracovní společnosti nástavkových včelařů (PSNV), dnes nejnovější členské organizace Asociace soukromého zemědělství ČR, která má na  přístup k chovu včel a legislativu, která jej v současné době u nás reguluje, modernější pohled. V zásadě jej lze charakterizovat jako opětovné zapojení selského rozumu a akceptování širších souvislostí v přírodních procesech, jichž je včela jednou z mnoha součástí. Zdaleka přitom nejde jen o spory týkající se evidence úlů, hlášení pohybu včel nebo hlášení o aplikaci postřiků. Že je PSNV životaschopná, dokazuje stále rostoucí počet jejích členů, což je nejlepší signál pro to, že je důležité v ČR přístup ke včelařství změnit.

Nejen ale ke včelařství, ale i k jiným opylovačům planě rostoucích bylin a hospodářských rostlin. To se týká především čmeláků a možností jejich využití (nejen) v zemědělském hospodaření, ale i, což je možná z obecného pohledu důležitější, ke zvýšení biodiverzity v naší krajině. Právě využití čmeláků je typickým příkladem přístupu, který není přímo spjat s produkcí (v tomto případě medu), neboť ten čmeláci vyrábějí v zásadě jen pro svou potřebu.  Jenže med není v případě čmeláků důležitý. Mnohem zásadnější je jejich výkonnost, neboť jeden čmelák denně opyluje 1 500 až 2 000 květů a podle některých údajů je tak až padesátkrát výkonnější než včela. Proti včelám se čmeláci soustředí na mnohem menší prostor, tím ale roste pravděpodobnost skutečně komplexního opylení příslušných rostlin. Čmeláci také pracují, na rozdíl od včel, za každého počasí a především - netrpí na mor ani varroázu. A navíc, jak konstatoval ve své studii z roku 2014 Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), jsou polní populace čmeláků odolnější vůči pesticidům ze skupiny neonikotinoidů, byť o tom se stále ještě vedou diskuse. Chovem a distribucí čmeláků se u nás zabývá Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r.o., (VÚP) Troubsko, řadu praktických informací lze získat na: http://www.ceskycmelak.cz/.

Zpět ale k chovům včel a medu. Odborná, ale i laická veřejnost se může řadu cenných informací dozvědět na konferenci „Med roku 2018“, kterou organizuje již čtvrtým rokem právě PSNV a která proběhne letos ve dnech 15. až 16. září v Brně. Hlavním tématem bude především zdraví včel a zásady úspěšného chovu, pro včelaře bude akce také představovat možnost porovnat si své produkty a pro veřejnost možnost medy přímo od včelařů ochutnat. Na místě by přitom mělo být 150 až 160 vzorků medu. Program celé akce je na: www.medroku.cz.

Petr Havel


Aplikace
Agronavigátor Set

Kalendář akcí
Předchozí měsíc září 2019 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Dnešní články
Včelařské noviny - červenec-srpen 2019

Zimování včelstev

Zahájení provádění Českého včelařského programu pro období 2020 až 2022
Hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť k 1. 9.
www.skvapis.cz  ">Medobraní - žně včelařů
V ČR se po třech letech objevila hniloba včelího plodu
www.skvapis.cz">Medobraní
Protirojová opatření
www.lidovky.cz">V Česku včelaříme blbě, medaři plní úly chemií, píše pronásledovaný včelař
Rezervní včelstva - Nezbytná část chovu

Nejčtenější články
Včelaři se zvýšeným výskytem původce varroázy musí do půlky dubna ošetřit svá včelstva
Rostliny odolné vůči suchu, hospodaření bez glyfosátu, lepší zdraví včelstev. Ministerstvo zemědělství vybralo výzkumné projekty na příští léta
Rostliny odolné vůči suchu, hospodaření bez glyfosátu, lepší zdraví včelstev. Ministerstvo zemědělství vybralo výzkumné projekty na příští léta
www.ekolist.cz

">Když budete svůj trávník sekat méně často, pomůžete včelám, vyzkoumali američtí vědci
Vědci zjistili, že díky řase jsou včely živější a žijí déle
Včely jsou v pořádku, veterináři odvolali opatření proti moru plodu
Ministr zemědělství: Včelařství je důležitý profesní obor a sdružování včelařů ve spolky u nás má historické kořeny
Rok u včel - Metodika Spolku Krušnohorských Včelařů
Nová konstrukce úlu  a nová metodika chovu včelstev v souvislosti se změnou klimatických podmínek, s nákazovou situací, s úbytkem včelí pastvy
Výzvou pro včelařství je celková modernizace

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 9 Zobrazit následující
Státní zemědělský intervenční fond

Státní zemědělský intervenční fond
ÚZEI

ÚZEI
MZe ČR

MZe ČR
Kraj Ústecký

Kraj Ústecký
APIC AK

APIC AK
STÁTNÍ ROSTLINOLÉKAŘSKÁ SPRÁVA

STÁTNÍ ROSTLINOLÉKAŘSKÁ SPRÁVA
Konopářský svaz

Konopářský svaz
ÚHUL

ÚHUL
Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad

Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad